HEPATITIS C
Upala jetre uzrokovana akutnom ili kroničnom infekcijom virusom hepatitisa C (HCV). Postoji više različitih genotipova virusa, među kojima su glavni: genotip 1 (podtip a i b), 2, 3, 4, 5 i 6.
Geografska raširenost: Hepatitis C raširen je diljem svijeta, ali najviše su zahvaćene regije Afrike te središnje i istočne Azije. Raširenost različitih genotipova hepatitisa C varira ovisno o regiji. Najzastupljeniji genotip u svijetu, uključujući i Hrvatsku jest genotip 1 (podtip a i b), dok je genotip 2 rasprostranjen u mediteranskoj regiji, genotip 3 među intravenskim korisnicima droga, genotip 4 u Egiptu, a genotipovi 5 i 6 rijetko se pojavljuju.
Epidemiologija: Procjenjuje se da širom svijeta oko 71 milijun ljudi boluje od kroničnog hepatitisa C, od čega 15 milijuna u Europi, a oko 400.000 osoba godišnje umre od posljedica hepatitisa C. Hrvatska spada u zemlje s niskom stopom hepatitisa C, prema procjenama, u Hrvatskoj je zaraženo oko 40.000 osoba.
Prijenos: Hepatitis C prvenstveno se prenosi kontaktom s krvlju zaražene osobe (unosom zaražene krvi u krvotok). U rjeđim slučajevima može doći do prijenosa spolnim putem, prilikom nezaštićenih spolnih odnosa koji uključuju krvarenja te tijekom poroda.
Simptomi: Oko 80% zaraženih osoba ne razvije nikakve simptome. Oni koji su u akutnoj fazi žale se na visoku temperaturu, umor, smanjeni apetit, mučninu, povraćanje, bol u abdomenu, tamnu boju mokraće, svijetlu stolicu, bol u zglobovima te žuticu.
Posljedice: Hepatitis C ne zahtijeva u svim slučajevima liječenje jer u oko 15-25% zaraženih osoba imunološki sustav sam razriješi infekciju, tj. virus se eliminira iz tijela bez liječenja te se kod takvih osoba ne razvija kronična infekcija. Međutim, u većine (55–85%) ipak dođe do kronične infekcija i upale jetre koja kod 15-30% slučajeva dovede do ciroze jetre unutar 20 godina te može rezultirati rakom ili zatajenjem jetre. U težim situacijama potrebna je transplantacija jetre. Hepatitis C vodeći je uzrok raka i transplantacije jetre u Europi i SAD-u.
Liječenje: Liječenjem kroničnog hepatitisa C, onda kad je ono potrebno, nastoji se iskorijeniti virus iz organizma. Vrsta genotipa može utjecati na odabir terapije, predviđanje odgovora na liječenje te dužinu liječenja. Liječenje je prije uključivalo kombinaciju pegiliranog interferona i ribavirina, a danas se za liječenje koriste izravno djelujući protuvirusni lijekovi koji su se pokazali učinkovitijima, liječenje takvim lijekovima kraće je i uključuje manje nuspojava te su oni sve lakše dostupni osobama koje su kandidati za liječenje.
Prevencija: Ne postoji cjepivo protiv hepatitisa C. Možete smanjiti rizik od izlaganja izbjegavanjem dijeljenja igala te ostalih predmeta za osobnu upotrebu kao što su četkice za zube, grickalice za nokte ili žileti sa zaraženom osobom. Također izbjegavajte tetoviranje ili stavljanje piercinga u neovlaštenim salonima.