KAKO SE HEPATITIS B PRENOSI?
Virus hepatitisa B izvan ljudskog tijela može biti zarazan od nekoliko dana pa do nekoliko tjedana, međutim, o uvjetima u okolišu ovisi koliko dugo će to doista biti u nekoj konkretnoj situaciji. Prenosi se izravnim kontaktom nezaražene osobe sa zaraženom krvlju te sjemenom i vaginalnom tekućinom. Ako sumnjate na izloženost virusu, svakako se obratite stručnjaku i nemojte sami postavljati dijagnozu.
Spolni odnos
Prijenos hepatitisa B spolnim putem među najčešćim je načinima prijenosa – hepatitis B klasificiran je kao spolno prenosiva bolest (SPB) i prenosi se sjemenom i vaginalnom tekućinom. Do povećane mogućnosti za zarazu dolazi u slučaju otvorenih rana u genitalnom području obaju partnera tijekom spolnog odnosa. Rizik se povećava i kod nezaštićenog analnog odnosa, pogotovo ako imate oslabljeni imunitet ili neku drugu spolno prenosivu bolest koja oštećuje sluznicu i uzrokuje ranice.
Dijeljenje ili ponovno korištenje tuđih igala i šprica
Injektiranje droga jedan je od najčešćih načina prijenosa hepatitisa B. Najveći rizik predstavlja dijeljenje igala i šprica.
Dijeljenje ili ponovno korištenje tuđeg pribora za injektiranje droga
Osim igala i šprica, sav pribor koji se koristi za pripremanje injekcija može prenijeti hepatitis B. Ovo uključuje žlice, filtere, vodu i ostalu opremu za pripremu droge. Već i male količine krvi vidljive golim okom mogu sadržavati virus.
Prijenos s majke na dijete
Rizik od prijenosa hepatitisa B s majke na dijete prije ili za vrijeme poroda može biti vrlo visok, pogotovo u zemljama u razvoju gdje je učestalost hepatitisa B jako velika te se mjere zaštite od infekcije ne provode dosljedno.
Tetoviranje, piercing
Tetoviranje i stavljanje piercinga može predstavljati rizik jer uključuje korištenje opreme koja dolazi u kontakt s krvlju koja može biti zaražena hepatitisom B. Ako oprema nije propisno sterilizirana, može doći do prijenosa infekcije sa zaražene na nezaraženu osobu. Rizik se dodatno povećava u situacijama kada nije lako sterilizirati opremu, npr. u zatvorima te u nekim zemljama u razvoju.
Kozmetički tretmani
Manikure i pedikure također Vas mogu izložiti riziku od zaraze hepatitisom B preko zaraženog pribora i opreme koji nisu propisno sterilizirani između različitih korisnika. Rizik je nizak, ali može biti povećan u zemljama u razvoju gdje mjere zaštite od infekcija nisu uvedene ili se dosljedno ne provode. Također, i stopa hepatitisa B veća je nego u razvijenim zemljama pa se time povećava i mogućnost izlaganja virusu.
Dijeljenje pribora za ušmrkavanje droga
Kod konzumiranja droga ušmrkavanjem preko slamki sluznica nosa može se lako oštetiti i male količine krvi mogu ostati na slamki. Ako ju koristi više osoba čija je sluznica nosa oštećena, krv koja može biti zaražena hepatitisom B može ući u krvotok nezaražene osobe.
Dijeljenje pribora za osobnu higijenu
Rijetko se događa da se hepatitis B prenese upotrebom pribora za osobnu higijenu, ali najbolje je ne dijeliti četkice za zube, škarice i grickalice za nokte te žilete. Četkanje zubi može izazvati krvarenje desni pa dijeljenjem četkice za zube može doći do kontakta krv-na-krv.
Transfuzijom zaražene krvi i drugim nesterilnim medicinskim postupcima
Prijenos virusa moguć je i slučajnim ubodom na iglu koja može sadržavati zaraženu krv među zdravstvenim djelatnicima u okviru posla. Danas to ne predstavlja problem u razvijenim zemljama, uključujući i Hrvatsku, zbog korištenja sterilnog medicinskog pribora i obveznog testiranja. Krv za transfuziju se u Hrvatskoj obavezno testira na hepatitis B od 1972. godine.
Dojenje
Dojenjem se ne prenosi hepatitis B, tj. virus ne može ući u organizam djeteta putem majčinog mlijeka. Međutim, s obzirom na to da se hepatitis B prenosi krvlju, ako su bradavice ispucale i krvare, može doći do kontakta sa zaraženom krvi.
Ostale situacije koje mogu predstavljati rizik
Neki običaji i tradicionalni postupci koji uključuju korištenje noževa, igala i slično, mogu predstavljati rizik od prijenosa. „Bratimljenje“ npr. uključuje izravan kontakt krv-na-krv što može predstavljati visok rizik od infekcije, kao i ljudski ugriz koji probija kožu. Također valja pripaziti i na odbačene igle na javnim mjestima.
HEPATITIS B NE PRENOSI SE:
- uobičajenim društvenim kontaktima (grljenjem, rukovanjem, držanjem za ruke, poljupcem...)
- hranom i pićem (dijeljenjem pribora za jelo, hrane ili pića)
- kašljanjem ili kihanjem