KAKO SE ZAŠTITITI?
CIJEPLJENJE
Glavni i najbolji način zaštite od infekcije hepatitisom B jest cijepljenje. Cjepivo koje se koristi sigurno je i učinkovito za djecu i odrasle, pruža visoku razinu zaštite i većina zemalja u Europi uvela je univerzalne programe cijepljenja koji su ključni za uspješno suzbijanje infekcije.
Cjepivo je u RH uvedeno od 2007. g. kao dio obveznog programa cijepljenja u dojenačkoj dobi, a od 1999. uvršteno je u kalendar cijepljenja djece u 6. razredu osnovne škole. Cijepljenje je obvezno i za druge osobe koje profesionalno mogu biti izložene infekciji kao što su zdravstveni djelatnici, a cijepe se i pacijenti na dijalizi, partneri oboljelih itd. Za učinkovitu zaštitu potrebne su 3 doze cjepiva nakon čega se zaštita od zaraze postiže u preko 95% cijepljenih. Kod manjeg broja ljudi takva zaštita nije odmah dostatna te je potrebno primiti dodatnu dozu cjepiva.
Cjepivo je djelotvorno i sigurno i za djecu i za odrasle. Cijepljenje se provodi u tri doze, s tim da se druga doza daje nakon mjesec dana, a treća šest mjeseci nakon prve doze. Smatra se da je tako stvorena zaštita doživotna te u pravilu nema docjepljivanja.
Nakon cijepljenja moguće su blaže reakcije na cjepivo (koje su i najčešće zabilježene): bol, crvenilo i otvrdnuće na mjestu uboda te umjerene reakcije (rijetko): umor, groznica, prolazno povišenje temperature, osip, svrbež, mučnina, povraćanje, proljev, bol u trbuhu koje nisu zapreka daljnjem cijepljenju. Iako izuzetno rijetka, jača alergijska reakcija može se dogoditi do nekoliko sati nakon primjene cjepiva: teško disanje, promuklost, osip, bljedilo, ubrzani rad srca i vrtoglavica te se u tom slučaju javite liječniku.
Cjepivo se može dati i necijepljenim osobama koje su bile izložene hepatitisu B kako bi se spriječio razvoj infekcije te ublažile moguće komplikacije. Novorođenčad majki zaraženih virusom hepatitisa B treba primiti cjepivo protiv hepatitisa B unutar 12 sati po rođenju te specifični imunoglobulin kako bi se spriječila infekcija i razvoj kroničnog hepatitisa B.
ZAŠTIĆENI SPOLNI ODNOSI
Redovito koristite kondome za vrijeme spolnih odnosa. Više o načinima zaštite potražite na:
TETOVAŽE / PIERCING U OVLAŠTENIM SALONIMA
Ako ste se odlučili staviti tetovažu ili piercing, provjerite je li salon za to ovlašten. Svi registrirani saloni trebaju biti upoznati s provođenjem standardnih mjera zaštite korisnika od infekcija. Provjerite s djelatnicima koriste li jednokratni pribor, npr. novu iglu svaki put, ili ako pribor koriste višekratno, provjerite na koji način vrše sterilizaciju. Ovlašteni stručni studio obično koristi profesionalne uređaje za steriliziranje. Možete i pogledati kako izgleda postupak tetoviranja te provjeriti koriste li nove jednokratne rukavice za svakog korisnika, vade li se pribor za tetoviranje/piercing iz sterilnih spremnika ili vrećica, otvaraju li pred korisnicima jednokratnu sterilnu opremu, koriste li male odvojene posudice tinte za svakog klijenta umjesto umakanja u veći spremnik koji se koristi za više korisnika. Također pitajte djelatnike da Vam pojasne cijeli postupak.
ZAŠTITA U SLUČAJU OZLJEDE I KRVARENJA
U slučaju površina onečišćenih krvlju ozlijeđene osobe, te površine treba očistiti tako da se krv najprije ukloni ubrusima (papirnatim) ili drugim upijajućim sredstvom, a zatim se površina opere dezinfekcijskim sredstvom (npr. 1:10 razrijeđenim 5% natrij-hipokloritom ili varikinom, ili drugim ogovarajućim dezinficijensom). Pri tome treba koristiti jednokratne rukavice koje se po završetku bace.
Prilikom pružanja prve pomoći kod krvarenja također treba koristiti jednokratne rukavice. No, u slučaju ozbiljnog krvarenja treba odmah zaustaviti krvarenje i nikako ne odgađati pružanje pomoći zbog nedostatka primjene rukavica. Dodir krvi ili drugih tjelesnih tekućina s neoštećenom kožom ne predstavlja rizik za zarazu kroz kožu.
PREVENCIJA PRILIKOM KORIŠTENJA DROGA INJEKTIRANJEM
Programi razmjena igala za korisnike droga te testiranje osoba u povišenom riziku na hepatitis B također su iznimno važni načini zaštite te suzbijanja širenja infekcije.
IZBJEGAVANJE KORIŠTENJA TUĐEG PRIBORA ZA HIGIJENU
Također je preporučljivo izbjegavati dijeljenje predmeta za osobnu higijenu (npr. četkica za zube, žileta, gruickalica za nokte itd.)
Za dodatne informacije ili savjet u slučaju izlaganja riziku zazare ozljedom oštrim predmetom koji je bio u kontaktu s tuđom krvi ili nezaštićenim spolnim odnosom sa zaraženom osobom obratite se svom izabranom liječniku ili nadležnom epidemiologu ili pošaljite upit putem obrasca Pitaj stručnjaka.