ŽIVOT S HEPATITISOM B
Mogu li prenijeti hepatitis B na druge?
Da, hepatitis B možete prenijeti na druge. Kako biste to spriječili, možete poduzeti nekoliko mjera zaštite.
Pazite na druge
Seksualni/-a partner/-ica i osobe koje žive u Vašem kućanstvu trebaju se testirati na hepatitis B i primiti cjepivo (ako još nisu), jer ih ono može doživotno zaštititi od hepatitisa B. Dok Vaš partner/ica ne ostvari imunost na virus, koristite kondom. Također je bitno da prekrijete sve rane na svojoj koži.
Na što moram paziti u kućanstvu?
Bacajte osobne stvari poput maramica, zavoja, uložaka i tampona u plastičnu vrećicu i nemojte ih ostavljati posvuda. Koristite isključivo vlastite oštre predmete za osobnu higijenu poput britvica, grickalica za nokte, škarice, četkice za zube itd. Ako Vaša krv dospije na neku od površina ili predmeta, prvo ju obrišite, a zatim očistite to područje otopinom koja sadrži sredstvo za dezinfekciju (klor/varikina/sredstvo koje sadrži natrij-hipoklorit) i vodu u omjeru 1:10.
Koliko hepatitis B može živjeti izvan tijela?
Hepatitis B izvan tijela može živjeti oko tjedan dana, ali i duže, ovisno o vanjskim čimbenicima. U tom razdoblju je zarazan pa čak i sasušena krv može predstavljati rizik za druge.
Zar mi nije bilo bolje kad nisam znao/la da imam hepatitis B?
Hepatitis B smatra se tihom infekcijom jer često nema primjetnih simptoma. Kad znate da ste zaraženi možete poduzeti potrebne mjere kojima možete pomoći svome tijelu da se bori protiv hepatitisa B te zaštititi svoje ukućane od slučajnog prijenosa virusa.
Hoću li završiti u bolnici?
Ako primijetite ozbiljne simptome poput mučnine, povraćanja, žutice, bolova u trbuhu, tamne mokraće, temperature, iscrpljenosti ili nadimanja trbuha, potražite medicinsku pomoć.
Što će biti sa mnom ako imam kronični hepatitis B?
Osobe zaražene hepatitisom B mogu živjeti 20-30 godina bez ikakvih simptoma te ih većina živi zdrav i dug život. Ne mora se svaka osoba koja živi s kroničnim hepatitisom B uključiti u liječenje. Međutim, važno je odlaziti redovito liječniku kako biste nadzirali svoju bolest i pratili sve promjene. Vaš liječnik je najstručnija osoba za procjenu Vašeg stanja.
Pazite na sebe
Život s kroničnim hepatitisom B može narušiti različita područja kvalitete Vašeg života i ponekad može biti teško nositi se samostalno sa svim izazovima, kao i ostalim poteškoćama kroz koje svi ljudi u nekom trenutku života prolaze. Kao nadopuna medicinskoj skrbi, dostupne su Vam i besplatne usluge tima za psihosocijalnu podršku kako bi se Vama i Vašim bližnjima olakšala prilagodba na život s kroničnim hepatitisom B. Za više informacija kontaktirajte nas u Centru za psihosocijalnu podršku.
Što trebam izbjegavati?
Alkohol, jer on dodatno oštećuje jetru koja se već bori s hepatitisom B. Preporučljivo je i ne pušiti. Što se tiče uzimanja drugih lijekova, svakako se posavjetujte sa svojim liječnikom prije uzimanja bilo kakve terapije ili biljnih preparata te različitih dodataka prehrani.
Koji je najgori scenarij?
Oštećenje jetre može dovesti do prestanka rada jetre ili raka jetre. Samo dio oboljelih razvije cirozu i teže komplikacije (15-20% osoba). Zato je potrebno nadzirati bolest i redovito odlaziti liječniku kako bi se na vrijeme poduzele zdravstvene mjere koje mogu spriječiti ili smanjiti mogućnost komplikacija.
Što je s prehranom?
Neka Vam prehrana bude bogata povrćem i smanjite unos masne hrane. Nemojte jesti sirove školjke jer one mogu sadržavati bakterije koje Vaša jetra teško može ukloniti.
Mogu li donirati krv?
Ne, čak i ako ste preboljeli hepatitis B i razvili imunitet na njega. Isto vrijedi i za krvnu plazmu, organe, tjelesno tkivo i spermu.